Skip to content

Biogram

Janusz „Macek” Mackiewicz – kontrabasista i gitarzysta basowy, od lat 80. trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych.

Urodził się 21.09.1957r. w Gdańsku, a swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał jako nastolatek, grając na gitarze basowej w zespole rockowym, działającym przy osiedlowym domu kultury na Przymorzu. W 1977 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdańsku w klasie kontrabasu u prof. Stanisława Zubla. Równocześnie interesował się muzyką jazzową, często bywał na koncertach. Jako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki. W 1981 doskonalił swój warsztat w zespole New Coast, w którym grali między innymi: Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Adam Czerwiński, Cezary Paciorek. W latach 1981–1982 brał też udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży.

W 1984, będąc uczniem Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, rozpoczął sześcioletnią pracę w orkiestrze Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W tym samym czasie uczestniczył w sesjach nagraniowych dla Radia Gdańsk. Na początku lat 90. wyjechał na trzymiesięczny kontrakt zagraniczny, gdzie akompaniował amerykańskim artystom. Po powrocie rozpoczął współpracę z saksofonistą Przemkiem Dyakowskim, prowadząc Sax Club w Gdyni i jam-sessions podczas Gdynia Summer Jazz Days oraz Sopot Molo Jazz Festival. Równocześnie rozpoczął wieloletnią współpracę z klarnecistą Emilem Kowalskim.

Z początkiem lat 90. rozpoczął działalność edukacyjną. W 1992 nagrał materiał dźwiękowy do „Szkoły na bas” Janusza Popławskiego. Był stałym współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W latach późniejszych na stronie firmy Mayones prowadził internetowe warsztaty dla basistów – „My-szkoła”. Lata 90. to również trasy koncertowe, na których grał m.in. z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.

W 2003 założył własny zespół, z którym nagrał pierwszą autorską płytę z kolędami „W Dzień Bożego Narodzenia”. W styczniu 2008 ukazała się jego druga autorska płyta „Frogsville”, a rok później w lutym 2009 płyta „Melisa” Przemka Dyakowskiego, w nagraniu której brał udział, zyskała status Złotej Płyty. W międzyczasie współpracował przy projektach takich jak: A’FreAK-aN Project, Ikenga Drummers czy Take it Easy, której najnowsza płyta „Take it Easy VI: Ludmiła” została wydana w październiku 2023.

Pod koniec 2008 wspólnie z innymi trójmiejskimi muzykami założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie (kooperującego m.in.: Sopot Molo Jazz Festival i Jazz w Lesie w Sulęczynie, Pomorski Jazz), którego został prezesem.

W 2009 wydał kolejną autorską płytę „Układ Scalony”. W 2011 założył zespół Elec-Tri-City, z którym wydał 2 płyty.

Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka.

Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego

Kontakt

Tel.501567228
email: januszmackiewicz@wp.pl

Back to top